Son güncelleme: 25.12.2020

Ben de dahil birçok arkadaşımızın geçmiş yıllardaki en büyük hatası: “Benim Türkçem zaten iyi” diyerek bu dersi ihmal etmek oldu. Bu dersi 3 bölümde ele alacağız:

PARAGRAF

Her derste olduğu gibi en iyi yol göstericimiz ÇIKMIŞ SORULAR olacak. Çünkü ÖSYM’nin dilini ÖSYM’den daha iyi kim bilebilir?

Ancak bu sorular sadece KPSS soruları değil ALES ve DGS gibi ÖSYM’nin diğer sorularını da içeren bir kaynak olmalı. Bunun için piyasada bildiğim en iyi derleme Karakutu (İnformal) Yayınları. Elinizde yine bu tarz başka bir derleme varsa tabi ki onları da kullanabilirsiniz. Yeter ki çıkmış sorular olsun.

Günlük 5-10 paragraf sorusu ile başlayın. Zamanla bu sayıyı arttırın. İlk başlarda sıkılabilirsiniz, yavaş çözüyor olabilirsiniz, çok fazla yanlış yapıyor da olabilirsiniz. Ama sabırla devam ederseniz siz bile sonuçlara şaşıracaksınız. Önemli olan acele etmeden sabırla ilerlemek.

Paragraf biraz kişisel becerilerinize de dayanıyor. Bence önce kendiniz bir yol kat edin. Daha sonra hocaları dinlemek işinizi çok kolaylaştıracak. Ama bence önce kendiniz!

Aşağıda bulunan Paragraf Takip Çizelgesini indirerek soru çözmeye başladığınız günden beri paragraf sorularındaki gelişiminizi gözlemleyebilirsiniz. Ancak acele etmeyin belki bu ilerleme sayfalar sonra olacak… Sabırla devam!

İlk başlarda süre tutup örneğin “20 dakikada 20 soru çözeceğim” diyeceğinize 20 soruyu kaç dakikada çözdüğünüzü dakika kısmına yazarsanız gelişiminizi daha rahat görebilirsiniz.

DİL BİLGİSİ

Dil Bilgisi için bu sene yüksek puan alan arkadaşlarımızın en çok önerdiği hoca Rüştü Hoca. Öznur Saat Yıldırım ve Aker Hoca’yı da tekrarlarda dinleyebilirsiniz.

SÖZEL MANTIK

Sözel Mantık için benim kesinlikle önerdiğim hoca Aker Kartal. Ek olarak bu sene yine sözel mantık için de Rüştü Hoca tavsiye ediliyor. İki hocadan da dinlemeniz ve sonrasında tabi ki bol soru çözümü yapmanız faydalı olacaktır.

KAYNAK KİTAPLAR

1- Karakutu Yayınları

2 – Pegem Ezberbozan veya Pegem

Bu iki kaynağı set olarak alırsanız (soru bankası) her ders için elinizde iki kaynak kitap olur. Bir de izlediğiniz hocanın soru bankası kitabını alırsınız olur size üç. Ki ilk aşamada fazlasıyla yeterli.

Her ünite sonunda bir iki test bırakıp üniteler ilerledikçe geri dönüp bu soruları çözerseniz de “tekrar” ede ede ilerlemiş olursunuz.

Türkçe ve Matematik’te daha ucuz olduğu için 2018 kitaplarını da kullanabilir veya elinizde geçmiş yıllara ait kitaplar varsa çözmenizde sakınca yoktur.

Bu ders için konu anlatımlı kitaba pek gerek görmüyorum. Videolardan kendi notunuzu çıkarabilirsiniz.

Tüm PDF’ler için tıklayınız.

TÜRKÇE” için 2 yorum

  1. Melike Yanıtla

    Hocam Turkce kara kutu alamak istiyriom tek kitap var bir de ayri ayri okusturulmus kitap var sizce hangisi daha iyi olur.Matrmatik icin 2020 matematik var elimde biraz cozulmus ben tekrar cozmeyi dusnuyorum..

  2. Melike Yanıtla

    Hocam Turkce kara kutu alamak istiyriom tek kitap var bir de ayri ayri okusturulmus kitap var sizce hangisi daha iyi olur.Matrmatik icin 2020 matematik var elimde biraz cozulmus ben tekrar cozmeyi dusnuyorum..hepsini cozemedigin icin tekrar bastan baslayip bitirmek istiyirm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir