NEREDEN GELİYOR BU MOTİVASYON?

Bana en çok sorulan soru: “Nereden geliyor bu motivasyon? Bu enerjiyi nereden buluyorsun?”

Soruya soru ile karşılık veriyorum ve sana hızlıca birkaç soru yöneltiyorum: Mutluluğu sormam hiçbir zaman ama genel anlamda huzurlu bir insan mısın? Başına gelen olumsuz olaylara tepkin normal düzeyde mi yoksa diğer insanlara oranla daha mı fazla kafaya takıyorsun? Bağımlılıkların var mı? Eşine, çocuğuna, annene, babana, arkadaşına veya herhangi bir eşyaya, olaya… Bağlılığı karıştırıp bağımlı olanlardan mısın? Pekiiii… Tek başına bir şey yaptığında kendini nasıl hissediyorsun? Yoksaa… Hiç tek başına bir şey yapmadığın için bu hissi bilmiyor musun?

Geçen gün katıldığım Sosyal Hizmet Zirvesinde Konuşmacı Öğr. Üyesi Dr. Uğur Özdemir Hocamız çok güzel bir cümle kurdu “Kendine yolu kısa olanın bağımlılıkları olur.”

Tam olarak böyle düşünüyorum. İnsanın kendine yolculuğu uzun olmalı. Bana bu motivasyonu nereden buluyorsun diyenler gelin biraz daha sorgulayalım: Şu anda aşıksan veya aşık olsan sabahın 6’sında kalkıp onu görmeye gitmek ne keyifli olur di mi? Veya hafta sonu görmeyi çok istediğin bir şehre/ülkeye gezi var, arkadaşlarınla haberleştin “ben sabah 7’de uyanamam siz gidin” der misin? Peki diyelim ki yıllarca çok istediğin o işi aldın “ben sabah 8’de işbaşı yapamam” mı dersin? Yoksa tüm bunlara seve seve mi gidersin?

“Ooo aynı şey mi?” diyebilirsin. Sorularımıza devam edelim… Hiç kendi kendine kalkıp bir yere gezmeye gitmek için özenle hazırlanıp yola koyuldun mu? Bir kafede oturup kendi kendine kahve ısmarladın mı? Hiç kendine bilet alıp tiyatroya, sinemaya gittin mi? Yanında biri olmadığında evde, dışarıda, sokakta, yemekte bir zavallı gibi hissettiğin oluyor mu? Yoksa tüm bunları kendine ayırdığın vakit olarak gördüğün için huzurlu musun? Arkadaşların mırın kırın ettiği için ertelediğin bir etkinlik oldu mu hiç? Yoksa “kimse gelmese de ben tek başıma giderim” diyebilenlerden misin? Baştaki sorulardan birine dönelim: “bağımlılıkların var mı?”

İnsanların motivasyonu yok değil. İnsanların yaşam enerjisi de yok değil. Sadece insanlar ikiye ayrılıyor: “Motivasyonu iç kaynaktan alanlar” ve “Motivasyonu dış kaynaktan alanlar”

Motivasyonu dışarıdan almak geçici olduğu için dışarıdan motive insanlar kısa süreli “gaza gelme” olayından öteye gidemiyorlar. Dış motivasyon bir yerden sonra tıkanır. Çünkü motivasyonu aldığın kişi de bir yerden sonra sıkılır. Enerji akışı karşılıklı bir eylemdir. Sen sürekli alıcı olamazsın. Bu yüzden kendini yenileyen bir enerjiye ihtiyacın var o da ancak ve ancak senin içinde var!

Bana gelecek olursak… Kendimi layık gördüğüm bir hayat var. Onun gereklerini yapıyorum, ekstra hiçbir şey yok. Şimdi “layık” deyince aklına “lüks” şeyler gelmiş olabilir. Ama ben okulun bitmesi ile atanma sürecime geçişten örnek vereyim. Kendimi evde oturup beyni küçülten programlar izlemeye layık görmedim. Bundansa mağazada paspas atmak, helal para kazanmak, kendi ayaklarımın üzerinde durmak daha iyi bir hareket gibi geldi. Daha sonra işten çıktım tezimi yazdım. Tez bitince yine bir bekleme sürecim oldu. Youtube’a bir sürü video çektim birçok insanın kalbine dokundum. Hayatımda hiç okumadığım kadar kitap okudum bakış açım dünya görüşüm gelişti. Sonuçlar önemli değil, onları zaten süreç belirler de sen süreci layıkıyla yaşıyor musun?

Mutlu edilmeyi bekleme. Mutlu ol. Motive edilmeyi bekleme. Motive ol. Çünkü sen bunları hak ediyorsun. Olmadığını sandığın motivasyon belki de fark etmediğin mutsuzluğundur. Bunu dışarıda aramayı bıraktığın gün hayatının dönüm noktası olacak!

“Üşengeç değilsin, sadece mutsuzsun. Ve mutsuz insanlar yorgun olur, hiçbir şey yapmak istemezler.” 

Charles Bukowski

NEREDEN GELİYOR BU MOTİVASYON?” için 2 yorum

  1. Dilek Yanıtla

    Sizi yeni tanıdım Semra hanım arkadaşımın vesilesiyle ve oda suan memur atandı şükür ki Gercekten çok doğru diyorsunuz bende anneyim 1 kızım var ve ne yaparsam yapayım mutlu değilim daha doğrusu kendimi iyi hissetmiyorum yetersiz hissediyorum kızıma kendi bakmak için çalışma hayatına devam etmedim önceden çalışıyordum.
    Ve sizi takip etmeye başladıktan sonra geç kaldım dediğim KPSS ışığı tekrar parladı ve bir şey yapacak olmak bile iyi geldi
    Çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir