KPSS’DE KENDİ KENDİNİZİN REHBERİ OLABİLİRSİNİZ!

2018’de sizlere kendi tecrübelerimi Youtube videolarım ile aktardım. Ben kimim? Bakınız HAKKIMDA 🙂 KPSS’ye başlamadan önce aynı hataları siz de yapmayın diye “KPSS’de Yapılan Hatalar” adlı videom ile başladım. Ve her ders için detaylıca nasıl çalışmanız gerektiği hakkında sizlere fikirler verdim.

Tabi ki her çalışma kişiye özeldir bu yüzden ben hep ortak konular hakkında konuştum.

Aslında kişiye özel olan; bir kişinin gece daha verimli çalışması iken başka bir kişinin gündüz daha verimli çalışması gibi konulardır.

Ancak yol bazı noktalarda tektir! Örneğin deneme çözmenin önemi… İsterseniz her konuyu bilin. İsterseniz hiçbir Matematik sorusunu kaçırmayın. Bunu belirli bir sürede yapamıyorsanız veya Matematik dersini 30’da 30 yapıp Tarih dersinden 27’de 10 net çıkarıyorsanız çok şey bilmenizin pek de bir önemi kalmıyor.

O halde bu işi tek seferde nasıl halledersiniz?

Öncelikle gözünüzde büyütmeyin. Yolu bildikten sonra 90+ puan almak zor değil.

Ben size zor olanı baştan söyleyeyim: Okul bitti çevrenin senin kafanı karıştırması, bazen laf söylemesi, bazen çeşitli baskılar yapması, senin gelecek kaygıların ve tüm bunların içinde ders çalışma sürekliliğini sağlamaya çalışmak… İşte zor olan bu!

Bunu nasıl aşacaksın?

En kötü karar belirsizlikten iyidir derler. Yeter ki kararsız olma. KPSS’ye çalışmaya başlayacaksan kendine bir süre belirle. Bu kısım sana kalmış… 8 ay, 10 ay, 1 yıl, 1 buçuk yıl… Her neyse… Ama bu süreçte tek yönün KPSS olsun. Belki arada ALES sınavına da girersin ileriye yatırım olur. Ancak KPSS çalışırken arada işe gireyim arada yüksek lisans yapayım biraz da YDS çalışayım çok zor…

İmkansız değil elbette. Ayrıca daha 2 yıl varsa; ben de zaten yüksek lisansa başlamıştım. Ama tez aşamamda KPSS için durdum. Akademisyenler KPSS’ye pek hoş bakmazlar ama ben iş imkanım nerede daha kuvvetli ise o yolu tercih ettim. İnsanların bana bakışı önemli değildi benim için. Benim için gelecekte elime alacağım ekonomik özgürlüğüm önemliydi. KPSS’yi hallettim sonra tertemiz tezimi bitirdim.

Yani odak noktanı en azından son 8 ay, KPSS’den başka bir alana yöneltmeni pek tavsiye etmem.

(Ayrıca parantez açmak isterim. Bu kadar ders çalışma diyen akrabalar veya bize akıl verenler aralarında para toplayıp bize maaş verirlerse hem de kendi işimizi yapma fırsatı sunarlarsa belki onların bu teklifini değerlendirebiliriz. Zira çok biliyorlar 🙂 )

Pekiiiiii…

NASIL KENDİ KENDİMİN REHBERİ OLABİLİRİM?

Öncelikle tabi ki özellikle 2018 için çektiğim ve bu sene yenileyeceğim videoları takipte kalmanı tavsiye ederim.

İkinci olarak Zirvedekiler Kategorisinde KPSS’den yüksek puan alan arkadaşlarımızın tecrübelerini paylaşıyorum. Eline kağıdı kalemi alıp her ders için neler yaptıklarını yazarsan bir de bakacaksın ki ortak ne çok şey var!

Hangi hocaları dinlediklerinden nasıl tekrar yaptıklarına kadar çoğu şey ortak. Bu kadar insan tesadüfen başarılı olmuş olamaz değil mi?

O halde kağıdı kalemini al programını yapmaya başla.

Öncelikle her ders için paylaşacağım video listelerinin çıktılarını al. İlk etapta konunun temelini atmak için bir hoca belirle.

Örneğin Türkçe dersi A hocası, Matematik dersi B hocası, Tarih C, Coğrafya D, Vatandaşlık E hocası…

İlk önce Türkçe, Matematik, Tarih ile başlayıp 1-2 ay sonra Coğrafya ve Vatandaşlık ekleyebilirsin.

Elinde bulunan video listelerine bakarak kabaca plan yapmalısın. Önce bütünü aylara bölebilirsin. Aşağıda içi boş olan tabloyu indirerek aylık planını yapabilirsin veya benzer bir planlayıcıyı kendin oluşturabilirsin.

Daha sonra çalışmaya başladığın ayı; günde 2 video Türkçe, 2 Matematik, 2 Tarih gibi günlere bölebilirsin… Veya “ben günde bir ders ilerleyeceğim” dersen “yeter ki çalışmaktan keyif al” derim. Keyifle çalışırsan 1 saatte, sıkılarak çalışırsan 6 saatte (o da belki) anca öğrenirsin.

Plan yapmaktan korkma. Mükemmel olmak zorunda değilsin yeter ki plan yap ve gün sonunda da yaptıklarını yaz. Hiç kimse yolun başında iken %100 ne yapacağını bilmiyor. Ama zamanla taşlar yerine oturuyor. Belki de bu süreç kendini tanıma sürecin olabilir. Neden olmasın?

Vakit kaybetmemek adına başkalarının hatalarından ders çıkar. Ve işin zor olan kısmı psikolojik boyutu demiştim… İhtiyacın olan tek şey kendine inanmak. Hayatta hiçbir alanda kimseyi suçlama. Hayatının sorumluluğu senin elinde. Bu yüzden kendine sağlam bir neden bul ve atım at. Yeter ki bir önceki günden farklı bir sen ol. Ve unutma:

Âtiyi karanlık görerek azmi bırakmak…

Alçak bir ölüm varsa, eminim, budur ancak.

mehmet akif ersoy

KPSS REHBER” için 14 yorum

 1. Melike Yanıtla

  2022 icin baslayacaklar bu programi uygulayarak baslamasi iyi olur degil mi?ya da sinava baslamak icin erken mi hocam.matematik icin ne orirsiniz ve turkce u yil gy kismi beni uzdu ve yine atanacak kadar puan alamadim.

   • Busra Yanıtla

    Türkçe paragraf ne önerirsiniz berbat benimki 2022 icin başladım ve matematik zayıf 3-5 soru anca yapıorum

 2. Nuriye Yanıtla

  Semra hocam öncelikle bize yol gösterici motivasyonumuzu artırdığınız için teşekkür ederim. Bende iki çocuk annesi ve ortaöğretim mezunu olarak KPSS serüvenime sizin sayenizde tekrar başladım umarım bloğunuzda 2022 yılının zirvelerinde yer alırım 🙂 buna inancım sonsuz rabbim izin verirse 🙂 benim size sorum şudur matematik temelim zayıf ben ilk başta matematiği aradan çıkartmak istiyorum daha sonra sizin programınıza uymak istiyorum. Sizce hangisi daha verimli olur? Diğer dersleri de daha rahat yapacağımı düşünüyorum. Bu arada inanın hayata bakış açımı değiştirdiniz insan çalıştıkça çalışası geliyor 🙂 inşallah KPSS hayırlısı ile kazanırsam sonraki hedef İngilizce 🙂 Ben her şey için çok teşekkür ediyorum Allah iyi insanlarla karşılaştırsın…

  • admin YazarYanıtla

   Öncelikle güzel yorumlarınız için teşekkür ederim 🌸 Matematik ile başlayabilirsiniz evet. Ortaöğretim, Lisanstan da daha geç olduğu için bir iki ay sonra da Türkçe ve Tarih eklersiniz. Bu şekilde iyi olabilir. Matematik temeli olmayanlar için ınstagramda Aslı Hoca var. Aylık 100 tlye grup dersi yapıyor. Ben de buradaki arkadaşların tavsiyesi ile önermiştim ve sonra güzel geri dönüşler oldu. Kendisinin sayfasını araştırabilirsiniz. Kitap olarak da Antrenmanlarla Matematik 1-2 ve Karakutu isinizi görür ilk aşamada. 2022’de Zirvedekilere bekleriz 😉

   • Nuriye Yanıtla

    Verdiğiniz tavsiyeler için çok teşekkür ederim. Aslı hocayı yeni duydum araştırayım uygun olursa tabi ki katılırım derslere 🙂 Umuyorum ki 2022 benim için güzel gelecek rabbim hakkıyla bu yoldan çıkmayı nasip etsin. Ve size tekrar teşekkür ederim cevap verdiğiniz için 🙂

    • Reyhan Yanıtla

     Selam, yardımların için teşekkür ederim senin sayende 6ayda hayatında ders dinlememis çalışmamış 0 olan biri iken bsayende videoların ve not ve tavsiyelerin ile 4,5 ayda 78 aldım ön lisansdan 2020 de şimdi hedef 87 90 bandı ve 2020deki hatalarıma yoğunlaşıp ilerliyorum 13 aralıktan itibaren matematik temeli atarak başladım atrenman mat 1 ve alıştırmalar mat 1 ile ilerliyorum ve şenol hoca ve ilyas güneş videoları ile bundan sonrası antrenman mat2 ile ilerleyeceğim sonrası için ne önerirsin coğrafyada beni yer sekilleri ve nüfus mahvetti Türkçe için de sözel mantık ve ses bilgisi yara olan noktam hangi kitaplar ile ilerlemem doğru olur hedef 12 15 mat yapmak coğ daki 8yanlışı yok cog. Ve Türkçe
     edip ful cekmek istiyorum , paragraf ve yapı bilgisi noktalama yazım yanlışı iyi yapıyorum paragrafı 2020de ful cektim şimdiden tavsiyeler icin tesekkurler umarım hep severek yaparız ve sevdigimiz mesleklere sahip oluruz ins hepimiz tüm emek verenler (tds.kpss)

 3. Büşra Yanıtla

  Hocam geçen yıl ki ders ve konuların olduğu programınızı YouTube da bulamıyorum yardımcı olur musunuz kendime uygulamıştım onu faydasını gördüm şimdiden teşekkür ederim. Allah razı olsun sizden

 4. Ayfer feyza Yanıtla

  Matematigim çok kötü yapamayınca sinirleniyorum yapasım gelmiyor netlerimi nasıl arttırabilirim

 5. Reyhan Yanıtla

  6ay yazmışım düzenli olarak 4.5 çalıştım son 1.5ay duzensizlesmisti bazen hic çalışmadığım günler olmuştu koşturmacalı bir aydı 😉 ama siz olmasanız bu kadar azmedemez 78 bile alamazdım temeli benden cok cok iyi olan arkadaslarim bile 2020 sınavında benden çok geride kaldı, sayende temelsizken saglam temel attım ..

 6. FULYA Yanıtla

  Semra hanım öncelikle emekleriniz için teşekkür ederim 🙂 Ben temmuz ayında başlamayı düşünüyorum ama aynı zamanda tezim olacak bu süreç içinde, zirvedekilerde gördüğüm ne kadar erken o kadar iyi olduğu sizce yavaş yavaş başlanmalı mı ? bir diğer sorum şu an evde çok fazla üniversiteye hazırlık kitabı var, bu kitaplardan soru çözümü yapmak yararlı olur mu yoksa kpss kitabı mı olması gerek? çok fazla kaynak çözmemiz gerektiği için bu kaynaklardan ortak konuları paragraf problem gibi çözmeye başlamayı düşündüm, tavsiyeleriniz için teşekkürler, sevgiler

 7. Busra Yanıtla

  Hocam 2 tane küçük çocuğum var ve onlisans kpss den girecegim bunun için yardımcı olabilirmisiniz . Onlisanslar nasil bir yol.izlemeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir