BU YAZI KPSS GENEL YETENEK/GENEL KÜLTÜR İÇİN GEÇERLİDİR. EĞİTİM VE ALAN SINAVI OLAN ARKADAŞLAR BENZER ŞEKİLDE UYARLAYABİLİR.

Son güncelleme: 06.10.2021

“Tamam KPSS’ye çalışalım ama nereden başlayalım, nasıl başlayalım?”

Bu günlerde en sık aldığım soru kesinlikle bu. KPSS’ye nereden ve nasıl başlamalı sorusunun cevabı basit. İlk adım “dinlemek istediğin videoların listesini çıkarmak.”

Ancak bir soru çeşidi daha var! “Ben bir işte çalışıyorum, ben vardiyalı çalışıyorum, benim çocuğum var, benim büyük çocuk hiç durmuyor, küçüğü mübarek uyumuyor, benim okulum var, ben böyle zalım hoca görmedim çok yükleniyorlar” vs… İşte bunun cevabı ise sizde. Bu video listelerine, sen uygun olduğun 1 saat çalışırsın diğeri uygun olduğu 2 saat… Plan yapmak güzeldir ama planı sıkıştırmanın anlamı yok. Sen gece çalışarak da verim alabilirsin. Herkes sabahın yedisinde kalkıp çalışacak diye bir şey yok. Çalışma disiplinini sağlayabildiği sürece herkes kendine uygun şekilde çalışmalı.

Aşağıya her derste sizin için seçtiğim hocaların video listelerini bırakıyorum. Eğer farklı bir hoca tercih etmek isterseniz diğer listelere KPSS PDF bölümünden ulaşabilirsiniz.

DİKKAT! Aşağıdaki listeler 2022 videolarına ait olduğu için videolar henüz tamamlanmış değil. Bu yüzden listeler şu an eksik olabilir. Videolar eklendikçe listeleri tamamlayacağım. Bu yüzden listeleri indirin fakat çıktı almak için acele etmeyiniz.

“Hangi dersten başlayayım?” İster dershane mantığı ile her derse bir arada çalışın. İsterseniz ve sıkılmam derseniz Türkçe Matematik Tarih ile başlayıp ilerleyen aylarda (çok sonlara bırakmamak şartıyla) Coğrafya ve Vatandaşlık ekleyin.

“Ben olsaydım ne yapardım?” Ben iş bitirmeyi seven bir insanım. O yüzden örneğin bir günde bir derse ait konuları bitirmeyi severim. Ancak bu sizi sıkacaksa kesinlikle bu şekilde yapmayın. Bu konularda tek bir doğru yoktur. Ben Tarih ile giriş yapıp bir ısınma turu yapardım. Bir ünite bitince artık her güne Türkçe paragraf sorusu eklerdim. Eş zamanlı olarak Türkçe, Matematik çalışmaya başlardım. Bir- bir buçuk ay geçti. Konular ilerledi. Bu sefer de hem sıkılmamak adına hem de çok fazla sona bırakmamak adına Coğrafya ve Vatandaşlık eklerdim.

“Ünitelere nasıl çalışalım?”

İşte reçete bu. Sen vaktine göre ister sabah aç karna uygula ister gece tok karna… 🙂

— Lanet ederek değil severek çalış 🙂 Herkes Tarihini Coğrafyasını Anayasal haklarını bilmeli. Bu sistem sana zulüm etmek için değil. Devlet kademesinde milletini temsil edecek bir birey olarak kültürel birikime sahip olman için. Bu açıdan bak 😉

— Üniteye ait videoları izle.

— Video izlerken not al. Vaktin yoksa hazır not veya video ders defterinden yararlan .

(Vaktin varsa kendi notunu tutman en sağlıklısı)

— Akşamları uyumadan notlarına göz at. 15 dakika da olsa günlük tekrarı rutin haline getir.

— Bir ünite biter bitmez sıcağı sıcağına 2-3 kitaptan soru çöz.

— Yapamadığın soruları işaretle veya kesip biriktir.

— Pazar günlerini dinlenme günü yapabilirsin.

— Cumartesi veya Pazar haftalık tekrar günü. Çalıştığın her şeyi üstten hızlıca okuma günü. Yapamadığın sorulara bakıp bu sefer yapabildiklerini atma günü. Ünitede çok takıldığın o yeri tekrarlama günü. Gerekirse bu kısmı küçük notlar alıp duvara asma günü. Veya çok zorlandığın yerleri ses kaydı yapma günü. O takıldığın yeri başka bir hocadan kısaca dinleme günü… Artık neye ihtiyacın varsa…

— Üniteler biriktikçe her şey karışmasın diye ayın son 2-3 günü aylık tekrar günü…

— Peki Ünite 1 bu şekilde bitti… 2. Ünite aynı şekilde bitti… 3 ünite bittiğinde bir kitap ile 1.üniteye dönüp soru çözmen bilgilerini taze tutmanı sağlar. Yani bir soru bankası ile geriden gelmek iyidir.

Buraya yazmadığım her şey; tek tek dersler için çektiğim videolarda ve yazdığım yazılarda mevcut.

Haydi üniteleri belirle ve çalışmaya başla 😉

Türkçe: Öznur Saat Yıldırım (Hoca Kafası) videoları için tıklayınız. Video listesi için tıklayınız.

Matematik: İlyas Güneş (Benim Hocam) videoları için tıklayınız. Video listesi için tıklayınız.

Tarih: Ramazan Yetgin (Benim Hocam) videoları için tıklayınız. Video listesi için tıklayınız.

Coğrafya: Bayram Meral (Benim Hocam) videoları için tıklayınız. Video listesi için tıklayınız. [Coğrafya videoları tamamlanmıştır.]

Vatandaşlık: Esra Özkan Karaoğlu (Hoca Kafası) videoları için tıklayınız. Video listesi için tıklayınız.

Başarılar…