KENDİ PLANINI OLUŞTUR!

 1. Neden KPSS’ye hazırlanmaya karar verdin? Eğer atanırsan hayatında neler değişecek? Senin için neden önemli? Eğer bir gün motivasyonun düşerse neden başladığını hatırlamak için öncelikle nedenlerini yaz. Üşenme. En önemli adım bu çünkü. Bir hevesle başlayan çoğu kişi zamanla çalışmayı bırakacak. Sen onlardan olmamak için yaz.
 2. Geleceğin için çabalamak şu hayattaki en kıymetli hazinen olacak. Bu yüzden KPSS çalışmayı gereksiz olarak görme. Ne işime yarayacak deme. Çalıştıkça belki “neden bunları lisede öğrenmedik” dediğin bilgiler ile karşılaşacaksın. Artık gezerken bile gezdiğin yerlerde tarihi ve coğrafi özellikler arayacaksın.
 3. Bunları bilerek ve severek çalış. Eğer her seferinde isyan edeceksen süreci kendine işkence haline getireceksen ders çalışmaya hiç başlama. Çünkü sevmediğin için daha geç algılayacaksın. Zor öğreneceksin bir de üstüne agresif agresif gezeceksin.
 4. Çalışsan da atanamama ihtimalin her zaman var. Ama iyi olsan da kötünün seni bulma ihtimali de hep var. Sen, kötü seni bulmasın diye mi iyi olmayı seçiyorsun? Hayır. Sen yüreğin iyiliği seçtiği için iyisin ve sonuçlarına razısın. Her şeye rağmen iyi olmayı seçiyorsun.
 5. O zaman hayatın her alanında olduğu gibi biz iyi oluyoruz, emek veriyoruz ve gerisi hayırlısı diyoruz (Tevekkül).
 6. Eğer varsa daha iyi bir ihtimal veya başka bir seçenek tabi ki değerlendirmelisin. Ama şu an tüm oklar seni KPSS’ye getirdiyse o zaman devam edelim.
 7. Öncelikle ders listeni oluştur. (Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık gibi)
 8. Her ders için Youtube’dan ücretsiz olarak dinleyebileceğin 2 öğretmen seç. “Ancak kesinlikle 2 öğretmeni aynı anda dinleme.” 1 öğretmeni dinle. Bolca soru çözümünden sonra ileride tekrar amaçlı 2. öğretmeni dinleyebilirsin.
 9. Her ders için çözeceğin 3 adet soru bankası belirle. Biri kesinlikle çıkmış sorular olsun. KPSS’nin en önemli adımı bol soru çözümü. İstersen tüm konuları bil. Soru çözümünü aksatırsan gerçek sınavda ÖSYM’nin sana 3-5 saat fazladan vermesi gerekir ki…
 10. Acele etmeden bol soru çözecek şekilde kabaca bir plan yap (Tüm dersler 10 ayda bitecek gibi).
 11. Planını önce aylara sonra haftalara böl. İlk başlarda programın ileri gidebilir, geriden gelebilir bu normal. Aşırı sapmalar olmayacak şekilde planını sık sık revize edebilirsin.
 12. Artık tıpkı dershaneye gider gibi haftalık ne yapacağını biliyorsun. Kararlı ol ve kendine disiplinli olacağının sözünü ver.
 13. Unutma başaranların en büyük farkı: “Onlar hiçbir zaman pes etmediler…”