HEDEFİNE “ODAKLAN”

Tüketim çağı birçoğumuzu istesek de istemesek de fark etsek de fark etmesek de doyumsuz hale getirdi. Filmler, diziler, sosyal medya keşfet ve reklam tuzakları… Hal böyleyken hayatımızdaki dikkat dağıtıcı unsurlar da arttı. Bu durum bizi her alanda etkisi altına aldı. Yaptığımız iş her ne ise sürekli bölünür olduk…

Beyhan Budak’ın “Dopamin Detoksu ile Beynini Güçlendir” videosundan geliyorum şimdi. Diyor ki Beyhan Budak “Örneğin on saat boyunca sandalyeden kalkmadan oyun oynadığında dikkatin dağılmıyor ancak biraz daha rutin ve sıkıcı işlerde dağılıyor.” O halde bu problemin dikkat eksikliği değil de dopamin ile alakalı olabileceğini vurguluyor. Özetleyeyim (ancak videonun tamamını muhakkak izlemenizi tavsiye ederim) günlük hayatta örneğin sosyal medyada her an yeni bir içerik ile karşılaşabiliyoruz bir tuşla sevdiğimiz içeriklere ulaşabiliyoruz hatta sosyal medya algoritmaları biz istemesek de bir gün önce baktığımız içeriğe benzer bir içeriği karşımıza çıkarıyor. Böylece beynimiz kısa süre içinde sürekli dopamin salgılıyor. Ancak gerçek hayatta diyor Beyhan Budak “sana faydalı olacak şeylerin önce sıkıntısını çekersin sonra onu elde edersin.”

Şimdi dönüp kendimize bakalım. Bir video çekiyorum Youtube’da. 1000 kişi KPSS çalışmaya karar veriyor, aylar geçiyor kalıyor 10 kişi. Bir hikaye atıyorum akşam 10 kişi spora başlamaya karar veriyor sabah kalıyor 1 kişi. Gitar çalıyorum nasıl öğrendin diyorlar ilk zamanlar ellerimin su topladığını bilmiyorlar...

Aslında her şeyin yolu belli değil mi?

“ÇALIŞMAK VE EMEK VERMEK”

Bu ara en çok gelen soru, nasıl zayıfladın? Ne olur nasıl zayıfladığını anlat… 6 Ocak’ta spora başladım. Karda kışta bile spora gittim. Karantina oldu evlerimize kapandık herkes kilo aldı ama ben bedenime iyi baktım… Ağustos ayı geldiğinde 15 kilo vermiştim ve Kasım ayı itibariyle hem kilomu koruyorum hem sporuma devam ediyorum.

Ama sanırım benden beklenen cevaplar şunlar: “Günde 1 saat KPSS çalıştım atandım. Hem günde 5 lahmacun yedim arasına da Adana dürdüm yedim hem de zayıfladım hiç de hareket etmedim 🙂 Detoks suyum linkte 🙂 Gitarı da uykuda öğrenme metoduyla öğrendim vs vs”

Eğer sihirli bir değnek arayışında iseniz bu sefer kendinizi de hafife almaya başlar sürekli bir yerlere para vermeye başlarsınız üstelik artık sürekli birilenin sizin için bir şeyler yapmasını beklemek benliğinizi zedeleyebilir. Tabi gerekli yerlerde teknik veya tıbbi yardımlar alabilirsiniz ama zayıflama çaylarından, uykuda atandırma metotlarlarından medet umuyorsanız yandınız.

Tek çare çalışmak dostlar. Çalışmak Çalışmak Çalışmak. Ama doğru ve odaklanarak çalışmak. Ben de seviyorum sosyal medya vs. Ama kolay kolay bana boş gelen içeriği takip etmem. Özellikle KPSS çalışma sürecimde en azından ders çalışırken telefonumu uçak moduna almasını bildim. Kronometre tutmasını bildim. Beni başkalarının nerede tatile gittigini bilmek kurtarmaz. Beni kendi gideceğim tatillerin hayalleri kurtarır. Bana, elimde cips başkalarının yoga videolarını izlemek huzurlu hissettirmez. Bana, sağlıklı bir ruh ve beden için spor yapmak sağlıklı beslenmek huzurlu hissettirir. Kendinize saglam nedenler bulur sağlam amaçlar edinirseniz dikkatinizi dağıtmaya hiç kimsenin ve hiçbir şeyin gücü yetmez.

Hedefinize odaklanın. Sağlıkla ve huzurla kalın. 🌸

HEDEFİNE “ODAKLAN”” için 3 yorum

  1. Gözde Yanıtla

    Dün izledim o videoyu ve dün izlediğimden beri instagramı kullanmıyorum. Son dönemlerde bağımlı gibi olmuştum teli elimden bırakamıyordum ve bu beni çok rahatsız etmeye başlamıştı. iyi ki denk geldim o videoya kendime gelmemi sağladı. İpleri tekrar elime alacağım 🙂 Artık tek yapmam gereken programımı hazırlayıp hedeflerime odaklanmak.

  2. gül Yanıtla

    çok verimli bir yazı olmuş.Beni kendi gideceğim tatillerin hayali kurtarır lafını çok sevdim.hep bu yuzden kaybediyoruz işte.elimizde telefonlar okadar saat boşuna geçiyor. bir anlık heveslerle kendimizi iyi hissediyoruz. azaltmaya çalışıyordum bazı şeyleri hayatımda.sosyal medyakullanımı,kıskanç ve kötü niyetli arkadaş çevresi.daha kendime dönmeye karar verdim.yapmak istediklerimi ertelemeden hemen yapmak için gerekli motivasyonumu da aldım daha ne olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir