83’TEN 96’YA…(KAMU YÖNETİMİ)

Bölüm: Kamu Yönetimi

Giriş Yılı: 2014

GY Net: 36.75

GK Net: 41.50

P3 Puanı: 83.12

Genel Sıralama: 27369

Branş Sıralaması: –

Giriş Yılı: 2020

GY Net: 47.25

GK Net: 58.75

P3 Puanı: 95.91

Genel Sıralama: 182

Branş Sıralaması: 3

Bana çokça sorulan bir soruyu yönelteceğim size. Tekrar hazırlanmaya nasıl karar verdiniz? Benim cevabımı söyleyeyim. Ben zaten bırakmayı hiç düşünmedim. O kadar emek vermişim bilgi birikimine sahip olmuşum neden bırakayım? Peki sizin için bu durum nasıl gelişti?

2014’te dershaneye giderek hazırlanmıştım sınava. Üçüncü girişimdi bu. Çok zor bir sınavdı. Bu kadar ayrıntı soruların çıkacağını beklemiyordum hiç. İstediğim sonucu elde edemedim. İster istemez insan pes etme noktasına geliyor. Ben de özelde işe girmeyi tercih ettim. 4 buçuk sene çalıştım. Bu arada 2016 ve 2018’de çalışmadan da olsa girdim yine sınavlara. Bilgilerimin tam anlamıyla kaybolmadığını gördüm ve sıkı bir çalışmayla başarabileceğimi düşündüm. İşten ayrıldım ve sınava hazırlanmaya başladım.

2014’den 2020’ye gelişiminiz nasıl oldu? Sizdeki bu değişimin en önemli nedeni nedir ?

Tecrübe sanırım. Daha bilinçliydim bu kez. En zoruna hazırladım kendimi. Daha sistemli çalıştım ve yapabileceğime inandım.

2020’de dershane veya özel ders desteği aldınız mı?

Hayır almadım ama Youtube’da çok değerli hocalar var. Onları dinledim

Türkçe Dersi…

Son yıllardaki sınavlarda başarıyı belirleyen ders Türkçe. Kitap okumayı seviyor olmanın çok faydasını gördüm. Hızlı ama anlayarak okumaya çok faydası oluyor. Her gün düzenli paragraf sorusu çözmek çok önemli.

Çıkmış sorular kesinlikle çözülmeli. Öznur Saat hocamızın kaynaklarını çok beğenmiştim.

Matematik Dersi…

Matematik en korkulan ders ama üzerine düşüldüğünde yapılmaması için bir neden yok bence. Benim de Matematik dersim orta seviyedeydi asla yapamadığım konular vardı. Onların üstüne gittim bol soru çözdüm çıkmış soruları çözdüm. Deneme çözerken Matematik sorularını en sona bırakmam ve buna alışmam işimi çok kolaylaştırdı. Türkçe ve sözel dersleri çözdükten sonra çok vaktim kalıyordu sınavda da öyle yaptım.

Karakutu serisi, Pegem soru bankası  ve İlyas Güneş hocamızın “Taktiklerle Problemler” kitabı en beğendiğim kaynaklar oldu.

Tarih Dersi…

Tarih en korktuğum dersti bu seneye kadar. Bunun da ezber yapmaya çalışmaktan kaynaklandığını anladım. Asla ezberle yapılacak bir ders değil. Bir kere olayları kafanızda oturttuğunuzda unutmuyorsunuz kolay kolay. Çok nadir tekrar yaptığım halde unutmuyordum. Tarih’i ilk Ramazan Yetgin Hoca’dan dinledim bana tarihi çok sevdiren kendisi oldu. Sonra Aydın Yüce hocamızdan notlar alarak dinledim. Tarih’te ayrıntı çalışmak gerektiğini düşünüyordum ki bu sınavda da ayrıntı sorular vardı.

Aydın Yüce ve Ramazan Yetgin’in kitaplarını, Doğru Tercih Yayınlarının Tarih soru bankasını tavsiye ederim.

Coğrafya Dersi…

En zevkli ders Coğrafya sanırım. Engin Eraydın hocamızdan ilk konuyu dinlediğimde ilk kez Coğrafya’yı gerçekten anladım umutlarım yeşerdi resmen. Daha önce kafamda oturmamıştı bir türlü. Sonra Mehmet Eğit hocamızdan dinledim pekiştirmek adına. İki hocamızdan da çok şey öğrendim. Haritalarla çalışmak, bol soru çözmek, bazı konularda tablolar çizmek tavsiye edebileceğim şeyler.

Engin Eraydın hocamızın soru bankası, Mehmet Eğit hocamızın Haritalarla Coğrafya kitabı, Atak soru bankası, branş denemesi en beğendiğim kaynaklar oldu.

Vatandaşlık Dersi…

Vatandaşlık bol tekrar isteyen bir ders. Sınavda çok zorlayıcı sorular sorulmuyor genelde. İlk Esra Özkan Karaoğlu hocamızdan dinledim sonra Emrah Hoca’dan tekrar amaçlı dinledim, iki hocamızın kitaplarını da tavsiye ederim.

Sizce Konu/Soru/Tekrar/Deneme İlişkisi nasıl olmalı?

Her konu bitiminde en az iki kaynaktan soru çözülmeli, unutulan konular tekrar edilmeli ve bol bol branş denemesi ve genel deneme çözülmeli. Ben 80 civarı deneme çözmüştüm. Genel denemelerde ben paket denemeleri tercih ettim onlar daha zorlayıcı ve sınava yakın oluyor bence. Ama Türkçede sınav sorularına yakın bir deneme göremedim. Orada da çıkmış sorular giriyor devreye onları çözmek gerekiyor.

Bu sınavda çalıştığı halde yüksek puan alamayan da var. Tavsiyeniz var mı?

Hiçbir şey için geç kaldığınızı düşünmeyin yıllarım gidiyor demeyin. Yıllarını bir amaç uğrunda harcamaktan daha güzel ne olabilir ki? Ben 33 yaşımda başardım. Emek verip hak ettiğini alamamak çok yorucu biliyorum ama asla pes etmemek lazım. Elimizden gelenden daha iyisini yapmamız gerekiyor bazen. Bazen risk alıp bazı şeyleri arkamızda bırakmamız gerekebiliyor ama sonunda hayal ettiğin şeyler gerçekleştiğinde kendinle gurur duyacaksın.

Kendinize inanın elinizden gelenin fazlasını yapın. Nasibiniz ise er ya da geç sizin olacaktır.

Tecrübelerini bizimle paylaşan arkadaşlarımıza ayrı ayrı tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Hayatlarının geri kalanında da başarılar diliyorum (Semra Dilekçi).

83’TEN 96’YA…(KAMU YÖNETİMİ)” için 3 yorum

  1. Şeyma Yanıtla

    Helal olsun. İçinde kalacağına azmetmiş başarmış. Bu yaştan sonra olmaz, utanıyorum, utandırıyorlar, yaşım 30 oldu geç mi kaldım, evlenecek yaşa geldim herkes evlen artık diyor ben ders çalışıyorum vs. diyenlere örnek olur. Şimdi oh mis sırtını geriye yaslar ve nasibindeyse memurluğun tadını çıkarır. Genel olarak zaten 35 yaş sınırı var ve hepsinde de değil. O zamana kadar bilinçlenir umarım herkes geç olmadan. Temel atmak çok önemli, görmüş olduk. Teşekkür ederiz.

  2. ÖZGE Yanıtla

    Merhabalar, ben siyaset bilimi ve kamu yönetimi öğrencisiyim. Şu an üçüncü sınıfım, 2022 kpss’ye gireceğim. Nereden başlayacağım hiç bilmiyorum. Sizin yol haritanız neydi?

  3. Esra Nur TABAKCI Yanıtla

    Semra Hocam merhaba, çok güzel yazmışsınız, insanı çok motive ediyor yol gösteriyorsunuz Allah sizden razı olsun… Emek etmiş ve kazanmışsınız. Elinize, güzel kalbinize, emeğinize sağlık🙏🏻 Veteriner Hekimliği için de bulabilirseniz atanan ve güzel puan yapan insanları örnek olarak paylaşırsanız çok mutlu olurum.. Örnekleriniz içinde bu meslek grubundan da tecrübelerini aktarabilecek birisi olsun istiyorum… 💫

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir