2022 KPSS’YE BAŞLAMADAN ÖNCE SORU CEVAP…

GÜNDE KAÇ SAAT DERS ÇALIŞMALIYIM?

Tabi ki çalışabildiğiniz kadar… Kendinize sınır koymanıza gerek yok. Başkalarıyla kıyaslama yapmanıza gerek yok. Ben 12 saat de çalışsam sıkılmam. Başkasına bu gereksiz gelebilir. Olsun canınız nasıl isterse… Ancak Ocak ayı itibarıyla 2022 için birden yüklenmek yerine, az az ders çalışmaya başlamak genel kitle için sürdürülebilirlik açısından uygundur.

VERİMLİ ÇALIŞMA SAATLERİ HANGİLERİDİR?

Bilim bize ne söylerse söylesin belki de bilime aykırı tipler vardır 🙂 Sınav süreçlerinde birçok kişi kendini sabah 7’de uyanmaya zorluyor. Ben konu çalıştığım dönemde gece saat 4’te uyuyup sabah 11’de kalktığımı da biliyorum. Tabi ki zamanla soru çözümüne ve denemelere geçtikçe uyku düzenimi ayarladım. Ancak ilk zamanlar herkes verim aldığı saatte çalışmalı diye düşünüyorum. Ben tez hazırlama zamanlarımda vs hep geceden ilham aldım… Yani bazı insanlar da geceyi sever. Bence kalıplara takılmak yerine kendimizi tanımak önemli.

KAÇ KİTAP BİTİRMELİYİM?

Yine sınırı olmayan bir soru… İlk başlarda konu çalışmalarınızdan hemen sonra muhakkak 2 soru bankası çözmelisiniz. Birinci ünite bitti. 2 soru bankası bitsin. İkinci ünite bitti. Yine iki soru bankası bitsin. Şimdi üçüncü bir soru bankasından ilk ünitenin sorularını çözelim, tekrar etmiş olalım… Konular bittikçe tekrar tekrar tekrar soru çözme ihtiyacı duyacaksınız. Çözebildiğiniz kadar çözün. Kendinize sınır koymayın…

YAZARAK ÇALIŞMAK DAHA MI VERİMLİ?

Vaktiniz varsa evet kesinlikle kendi notunuz olmalı. 

VİDEO DEFTER NOTLARI ALMALI MIYIM?

Videodan not alıyorsanız gerek yok çünkü zaten notlar videonun aynısı. Ancak vaktiniz yoksa not alamıyorum derseniz o zaman evet almalısınız. Ben sadece Matematik için İlyas Güneş Hocanın video defter notunu almıştım tavsiye ederim. 

NASIL NOT TUTMALIYIM?

Geçmiş senelerde notlarımdan faydalananlar bilirler… (Örneğin Tarih). Video izlerken öncelikle güzelce notunuzu alın. Daha sonra soru çözdükçe ve vaktiniz kalırsa ikinci bir hoca dinleyince taşlar yerine oturacak. En çok neler soruluyor bileceksiniz. Zaten sorularda gördükçe notlarınız boyanmış, notlarınıza bilgiler eklenmiş vs olacak. Bu noktadan sonra bu notların özetini çıkarırsanız notlar kısaldığı için daha verimli olacak ve günlük 15 dk’da bile konuları tekrar edebildiğinizi göreceksiniz. Ve bundan sonra kesinlikle notlarınızı değiştirmeyin. Çünkü bu notlara o kadar aşina olacaksınız ki notlar görsel hafızanıza kazınacak. Denemelerde “notumun 3. sayfasının sol üst köşesindeki bilgi” diye soru tutturacaksınız. Hatta muhtemelen gerçek sınavda da 😉

İNSTAGRAM CANLI YAYIN DERSLERİ

Youtube’da X2 hızda izleyebileceğiniz bir videoyu İnstagram’da izlemenizi tavsiye etmem. Yani şahsen ben özellikle Genel Kültür için vakit kaybı olarak görüyordum.

KAÇ AY ÇALIŞARAK 90+ PUAN ALABİLİRİM?

Herkesin temeline vs göre değişir. Sen kendini kimseye ispat etmek zorunda değilsin. Kişiler arasında bunun bile yarışı var. Ben şu kadar çalışsam yaparım, bu kadar çalışsam yaparım… Bana da “bu kadar çalışsam ben de atanırdım” diyenler oldu ama atanmış olan benim gerisinin bir önemi yok 🙂

ŞİMDİ BAŞLASAM GEÇ Mİ KALDIM?

Son aya kadar istisnasız sorulan soru… Geç kaldın desem ne yapacaksın? Alternatif seçeneğin ne? Çalış, hiçbir şey olmazsa temel olur…

TARİH’TEN İLK KONULARA ÇALIŞMASAM OLUR MU?

Son 3 ay aklın başına geldiyse veya hayat seni son 3 ay KPSS çalışmaya zorladıysa bilemem ama sınava daha bu kadar zaman varken hiçbir ders ve konu ile pazarlık yapmamalısın.

ÇALIŞMAK İSTİYORUM AMA MOTİVASYONUM YOK!

Demek ki atanmak için güçlü bir nedenin yok. Gerçi “bak 8 ay o masanın başından kalkma, garanti ediyorum atanacaksın” desem kalkmazsın biliyorum. O zaman sanırım atanacağına dair inancın yok. Ama hayat zaten belirsizliklerle dolu. 1000 tane mezun olsa 999 kişi alım olsa… Çok çalışmış olsan da atanamama ihtimalin var… Yani çalışsan da nasibinde yoksa onun önüne zaten geçemeyiz ki geçmemeliyiz de. Belki diyorsun kadro az… Sen motivasyonum yok derken bir başkası o 1 kadro için bile çalışıyor. Eğer öyle olmasaydı, rakiplerin de motivasyonum yok diye otursaydı… Kimse çalışmadığı için ya puanlar düşük olurdu ya da bir kadro bile açılsa o kadro boş kalırdı. Demek ki senin motivasyonunun olmaması bir şey değiştirmiyor. Belki de değiştiriyor bilemem… Belki sen çalışmadığın için senin yerine bir başkası o kadroyu alıyor… Demem o ki senin motivasyonunun olmaması senden başka kimsenin umurunda değil. Annelerin dediği gibi “çalışsan da kendine, çalışmasan da kendine… :)”

2022 KPSS’YE BAŞLAMADAN ÖNCE SORU CEVAP…” için 1 yorum

  1. Esra Yanıtla

    Öncelikli olarak teşekkür ederim. Ben 2020kpss hazırlanırken kendi notumu aldım(ramazan Yetgin Mehmet Celal).tekrardan not alsam mı? Bide ne zaman deneme çözmeye başlanmalı? Konular bitmeden başliyinca geç kalıyorum bitip başlayınca geç kalıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir