2020 KPSS TÜRKÇE TESTİNDEN YÜKSEK NET YAPANLARIN TAVSİYELERİ…

2020 KPSS Türkçe testinde bir önceki senelere göre zor sorular mevcuttu. Buna rağmen çok yüksek net yapan arkadaşlar oldu. Kendilerine ulaşıp nasıl başardıklarını sordum.

Şimdi 2020 KPSS Türkçe testinden yüksek net yapan bazı arkadaşların tecrübelerini sizlere aynen aktarıyorum:

“Benim Türkçede 1 yanlışım var. 96.6 puan çok şükür… Sınav anında emin değildim doğruluklarından ama doğruymuş. Şubatta başlamıştım çalışmaya videolardan bitirdim konuları. Hemen kitap bitirdim. Günlük 40 soru paragrafla başlamıştım bazen 200’e kadar çıktım. Rüştü Hocanın video ve soru çözümlerini takip ettim. Aklım hep nasıl verim alabilirim’deydi. Son aylarda paragraf çözmeyi hiç ihmal etmedim. Arada 2-3 günlük boşluklar oluyordu. ALES, DGS, MSÜ, TYT hepsini süre tutup çözdüm. Özellikle ALES’i çözdükten sonra yükselme başladı. Sorunun neyi istediğini hemen anlayıp çözüyordum. Yani bilinçli, programlı, hatalarımı neden yaptığıma odaklanarak yaklaşık 5 kitap bitti.”

“Türkçe sınav anında o kadar zor geldi ki bir çok soruda 2-3 şık arasında kaldım hep en yakın en mantıklı geleni işaretledim. Ama emin olarak bu kesin doğru diyerek yapmadım hiçbirini. Yine de 3 yanlış 1 boş geldi. Ben bunu düzenli paragraf çözmeye yani bir yıl boyunca verilen emeğe bağlıyorum. Allah verdiğimiz emekleri asla boşa çıkarmıyor. GY:51D 6Y GK:52D 4Y Puan: 93.92”

Arkadaşımıza çözmüş olduğu kitapları sordum.

“İlk başlarda set olarak aldığım kitaplardan çözdüm. İsem, Yargı, Pegem vs ne bulduysam çözdüm. Sonralarda düzenli deneme çözdüm ve ALES çıkmış paragraf soruları… Ağrılıklı olarak Türkiye Geneli denemeleri çözdüm. Paket deneme hiç çözmedim desem yalan olmaz.”

“Sınavın ertelenmesinden sonra sizin cümlelerinize ihtiyaç duyanlardanım. Azminiz hayranlık uyandırıyordu. GY:50D 2Y GK:54D 4Y. Genel Yetenekte beni kurtaran Türkçe oldu. 29D 1Y. Matematik 21D 1Y. Türkçeden Kasım ayından Eylül ayına kadar düzenli olarak paragraf çözdüm. 6-7 soru bankası oldu sadece paragraftan. Son haftalar sadece ALES sorularını çözdüm. Türkçeden maalesef ki piyasadaki yayınların ÖSYM’nin çok uzağında kaldığını gördüm. Tavsiyem sizin de vurguladığınız gibi ALES soruları hocam. ALES denemesinden de Türkçe bölümünü 50 soru süre tutarak çözünce odaklanmakta çok sıkıntı çekmedim.”

“Hocam merhabalar benim Türkçede 5 yanlışım 4’ü dil bilgisi benim hatam da dil bilgisine önem vermemekten kaynaklandı. Paragraftan her gün en az 60 soru çözmem faydalı oldu. Puan:93.62”

Ve Türkçeden düşük net yapsa bile yüksek puan alanlar da var.

“Evet ben de Türkçeden 8 yanlış yapmama rağmen biraz olsun toparlayanlardanım. Matematik 25 Doğru ve GK 54 Doğru ile 91.7 puana ulaştım. Atanmak için bu puan yetecek mi muamma bölüm inşaat mühendisliği olduğu için. Ancak verdiğiniz taktikler ve temenniler için şimdiden teşekkürler. Umarım güzel bir dönem geçiririz.”

“Benim Türkçeden 9 yanlışım var. Beni batıran tüm denemelerde zaten Türkçeydi. Matematik 1 Yanlış 1 Boş. GK: 54D 4Y ile 93.2 puan aldım. Türkçeden 5 paragraf kitabı bitirmiştim ama buna da şükür.”

ÖZETLE;

Bu sınavdan yüksek puan alan herkes bol soru, bol deneme ve bol tekrarın önemini zaten kavramış.

Türkçe sorularının hepsi zor değildi. 5-6 tane üst üste anlamakta zorluk çekeceğiniz sorular vardı.

Bir kısmı buna çok takıldı. Çok çalışıp yapamayan kesim bu kesim.

Bir kısmı sakinlikle ilerledi. Türkçeden güzel net yaptı.

Bir kısmı ise Türkçe testini düşük bile yapsa sınavın bütününü kaçırmadı. Ve sonuçta yüksek puan almayı başardı.

Her sene bir ders zor gelebiliyor. Ve sonraki sene, zor gelen dersin kitapları abartmakta sınır tanımıyor. Bu sene Türkçe soru bankaları soruların zorluk seviyesini abartılı derecede arttırabilir. Hatta arttıracaktır.

Tavsiyem yeni başlayanlar Yargı Paragraf ve Pegem Soru Bankası ile başlasın temel olsun. Sonra üzerine ALES soruları gibi çıkmış soruları eklesinler.

Yoksa her sene 1000 sayfalık kitabın 1 sayfasında soru tutturan kitapların içinde boğulur gidersiniz!

Son olarak yüksek net yapan arkadaşların en çok tavsiye ettiği 3 kitap:

Pegem Ezberbozan, Dil Bilgisi Öznur Saat Yıldırım, Çıkmış Ales Soruları (Pegem Ezberbozan içinde zaten çıkmış sorular olduğu söylendi. İnceledikten sonra fikrimi tekrar yazarım.)

Pes etmiyoruz değil mi?